Ciecz nienewtonowska – zajęcia z innowacji

Co można zrobić z mąki ziemniaczanej i wody? Ciecz nienewtonowską! Witamy na kolejnych zajęciach eksperymentalno-badawczych!

W szkole uczono nas, że wyróżniamy 3 stany skupienia materii: stały, ciekły i gazowy. Okazuje się, że jest coś pomiędzy! Ciecz nienewtonowska, to substancja, która czasem zachowuje się jak ciało stałe, a czasem jak ciecz. Kiedy wobec takiej cieczy użyjemy siły płyn stwardnieje i przypomina substancję stałą. Natomiast kiedy z taką cieczą obchodzimy się delikatnie – rozpływa się. Jest twarda dopóki nasze dłonie się poruszają, lecz kiedy tylko przestaniemy ją ściskać, rozpłynie się i ucieknie między palcami. Czy to magia? Nie, to fizyka .

Ciecz nienewtonowska w akcji: https://youtu.be/PQkntrFl1FY