Czerwiec – co słychać u Pszczółek?

Żegnamy przedszkole

Szanowni Rodzice!

Zakończyliśmy tydzień, w którym poznaliśmy nową wartość – odpoczynek, najczęściej kojarzony z wakacjami i czasem wolnym. W związku z tym dużo rozmawialiśmy o tym jak, gdzie, z kim wypoczywać i organizować ten czas.

To był też ważny tydzień z punktu widzenia przyrodnika i podróżnika, bowiem dzieliliśmy się informacjami na temat różnych środowisk: gór, morza, jezior, rzek. Nieodzownymi atrybutami naszych wędrówek były mapa, lornetka, kompas, wygodne buty, odpowiedni strój. Nie zapominaliśmy również o stosowaniu zasad bezpieczeństwa.

Ponadto liczyliśmy, przeliczaliśmy, ustalaliśmy kierunek wędrówek, a także mierzyliśmy objętość wody, badaliśmy, w której – słonej czy słodkiej – lepiej się pływa, co i gdzie tonie.

W naszej sali (która na chwilę zamieniła się w „murową piwnicę”) zabrzmiała góralska muzyka, do której akompaniowaliśmy i zatańczyliśmy w dwóch kołach.

Ustaliliśmy również, że dobrze jest się czuć jak ryba w wodzie oraz być zdrowym jak ryba, a raki niekoniecznie chodzą tylko tyłem i pokazują niektórym, gdzie zimują.

Powoli żegnamy przedszkole, przed nami już ostatni tydzień rozmów o odpoczynku i wreszcie sam odpoczynek – wakacje!

Propozycje zabaw i form spędzania czasu w gronie rodzinnym:

• Rozmowy o tym, co wydarzyło się w przedszkolu, o górach, morzu, jeziorze, rzece, ich znaczeniu dla życia człowieka oraz sposobach dbania o środowisko przez każdego człowieka, i małego, i dużego.
  • Zabawy w dzielenie wyrazów na sylaby, głoski, składanie sylab i głosek w wyraz (analiza i synteza) oraz wyklaskiwanie rytmu.
  • Przeliczanie przedmiotów według określonych cech, koloru, wielkości itp., dodawanie i odejmowanie, np. w trakcie pobytu w parku czy na placu zabaw z wykorzystaniem kamieni, patyków, liści, kwiatów.
  • Kontynuowanie zabaw z rytmami, układanie rytmów, przekładanie ich na ruch itp.
  • Czytanie opowiadań i wierszy, wspólne śpiewanie piosenek i recytowanie rymowanek.
  • Aktywny wypoczynek – spacery, zabawy na świeżym powietrzu, jazda na rowerze, rolkach.