Maj – co słychać u Biedronek?

Temat tygodnia: Książka – mój przyjaciel!

Drodzy Rodzice!

W miniony poniedziałek dzieci poznały nową wartości „mądrość”. Pomogło im w tym wysłuchanie opowiadania pt.: „Skąd się bierze mądrość?” G. Lipińskiej i rozmowa na temat jego treści. Dzięki niemu czterolatki dowiedziały się, że mądrość jest wartością, którą możemy rozwijać poznając świat i zdobywając nowe doświadczenia. Przedszkolaki dowiedziały się, dlaczego sowa jest uznawana za symbol mądrości.

Czterolatki kolejne dni poświęciły na zdobywanie wiedzy o książkach… i jak przystało na „mądre głowy” tej wiedzy poszukiwały samodzielnie (z drobną pomocą nauczyciela), pracując metodą projektu. Dzięki tej metodzie dzieci uczą się samodzielnego rozwiązywania problemów, słuchania ze zrozumieniem i skutecznej komunikacji przez co wrasta ich poczucie wartości, co z kolei wpływa na lepszą integrację całej grupy. Podczas pracy tą metodą zadaniem nauczyciela jest zapewnienie wychowankom dostępu do różnych materiałów, publikacji i specjalistów, którzy mogą odpowiedzieć na pytania dzieci i poszerzyć ich wiedzę dotyczącą zgłębianego zagadnienia.

Wstępem do czwartkowych zajęcia muzyczno-rytmicznych było zapoznanie dzieci z książkami z nutami (nuty są przecież językiem muzyki, zrozumiałym na całym świecie). W drugiej części zajęcia przedszkolaki poznały nową piosenkę, pt: „Bum! Cicho, cicho… Bum!”, zobaczyły jej zapis nutowy i ułożyły do niej akompaniament, który wykonały na różnych instrumentach perkusyjnych.

Uzupełnieniem prac w ramach  metody projektu było codzienne słuchanie fragmentów ulubionych książek czytanych przez nauczyciela a przyniesionych przez dzieci z domu.

Drodzy Rodzice rozpoczęliśmy wspólnie nowy rok szkolny, w którym kontynuować będziemy poniższe założenia:

• Poniedziałki –  przeznaczony jest na zajęcia dotyczące uniwersalnych wartości, takich jak: przyjaźń, miłość, odwaga, pracowitość, uprzejmość. Dzieci będą poznawały i utrwalały wartości, które są przecież tak niezwykle istotne w kształtowaniu osobowości dziecka, jego charakteru i moralności. Takie wczesne wprowadzanie dziecka w świat wartości stworzy podwaliny do tego, aby w przyszłości Wasz przedszkolak wyrósł na prawego, pełnego szacunku do innych oraz pewnego siebie i swojej tożsamości człowieka.
  • Wtorki –  w ramach „Kącika Dobrego Startu” dzieci będą spotykały się z metodą prof. Marty Bogdanowicz. Przedszkolaki co dwa tygodnie poznają jedną krótką piosenkę i przeznaczony jej wzór do ćwiczeń rytmicznych i koordynacyjnych. Metoda ta jest świetnym wprowadzeniem dziecka w późniejszą właściwą naukę pisania i czytania.
  • Środy –  głównymi zagadnieniami działań będą dziedziny matematyki i przyrody. Popołudniu dzieci będą brały udział w zajęciach poświęconych kodowaniu, aby razem rozwijać logiczne myślenie.
  • Czwartki –  przedszkolaki doświadczą dźwięków wokół siebie, w otoczeniu, bowiem zajmiemy się muzyką, czyli śpiewem, tańcem, grą na instrumentach, rytmem oraz ekspresją muzyczną. Czwartek jest też dniem przeznaczonym na działania sensoryczne oraz na sport i wszelką aktywność ruchową.
  • Piątki –  dzieci doświadczą przede wszystkim działań plastycznych i technicznych. Oczywiście co najmniej raz na dwa tygodnie przedszkolaki będą eksperymentowały.

Piosenki, które poznajemy: