Maj – co słychać u Biedronek?

Maj – co słychać u Biedronek?

Temat tygodnia: Książka – mój przyjaciel!

Drodzy Rodzice!

W miniony poniedziałek dzieci poznały nową wartości „mądrość”. Pomogło im w tym wysłuchanie opowiadania pt.: „Skąd się bierze mądrość?” G. Lipińskiej i rozmowa na temat jego treści. Dzięki niemu czterolatki dowiedziały się, że mądrość jest wartością, którą możemy rozwijać poznając świat i zdobywając nowe doświadczenia. Przedszkolaki dowiedziały się, dlaczego sowa jest uznawana za symbol mądrości.

            Czterolatki kolejne dni poświęciły na zdobywanie wiedzy o książkach… i jak przystało na „mądre głowy” tej wiedzy poszukiwały samodzielnie (z drobną pomocą nauczyciela), pracując metodą projektu. Dzięki tej metodzie dzieci uczą się samodzielnego rozwiązywania problemów, słuchania ze zrozumieniem i skutecznej komunikacji przez co wrasta ich poczucie wartości, co z kolei wpływa na lepszą integrację całej grupy. Podczas pracy tą metodą zadaniem nauczyciela jest zapewnienie wychowankom dostępu do różnych materiałów, publikacji i specjalistów, którzy mogą odpowiedzieć na pytania dzieci i poszerzyć ich wiedzę dotyczącą zgłębianego zagadnienia.

Wstępem do czwartkowych zajęcia muzyczno-rytmicznych było zapoznanie dzieci z książkami z nutami (nuty są przecież językiem muzyki, zrozumiałym na całym świecie). W drugiej części zajęcia przedszkolaki poznały nową piosenkę, pt: „Bum! Cicho, cicho… Bum!”, zobaczyły jej zapis nutowy i ułożyły do niej akompaniament, który wykonały na różnych instrumentach perkusyjnych.

            Uzupełnieniem prac w ramach  metody projektu było codzienne słuchanie fragmentów ulubionych książek czytanych przez nauczyciela a przyniesionych przez dzieci z domu.

                                        

            Drodzy Rodzice rozpoczęliśmy wspólnie nowy rok szkolny, w którym kontynuować będziemy poniższe założenia:

  • Poniedziałki –  przeznaczony jest na zajęcia dotyczące uniwersalnych wartości, takich jak: przyjaźń, miłość, odwaga, pracowitość, uprzejmość. Dzieci będą poznawały i utrwalały wartości, które są przecież tak niezwykle istotne w kształtowaniu osobowości dziecka, jego charakteru i moralności. Takie wczesne wprowadzanie dziecka w świat wartości stworzy podwaliny do tego, aby w przyszłości Wasz przedszkolak wyrósł na prawego, pełnego szacunku do innych oraz pewnego siebie i swojej tożsamości człowieka.
  • Wtorki –  w ramach „Kącika Dobrego Startu” dzieci będą spotykały się z metodą prof. Marty Bogdanowicz. Przedszkolaki co dwa tygodnie poznają jedną krótką piosenkę i przeznaczony jej wzór do ćwiczeń rytmicznych i koordynacyjnych. Metoda ta jest świetnym wprowadzeniem dziecka w późniejszą właściwą naukę pisania i czytania.
  • Środy –  głównymi zagadnieniami działań będą dziedziny matematyki i przyrody. Popołudniu dzieci będą brały udział w zajęciach poświęconych kodowaniu, aby razem rozwijać logiczne myślenie.
  • Czwartki –  przedszkolaki doświadczą dźwięków wokół siebie, w otoczeniu, bowiem zajmiemy się muzyką, czyli śpiewem, tańcem, grą na instrumentach, rytmem oraz ekspresją muzyczną. Czwartek jest też dniem przeznaczonym na działania sensoryczne oraz na sport i wszelką aktywność ruchową.
  • Piątki –  dzieci doświadczą przede wszystkim działań plastycznych i technicznych. Oczywiście co najmniej raz na dwa tygodnie przedszkolaki będą eksperymentowały.

Piosenki, które poznajemy:

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status