Październik – co słychać u Biedronek?

Drodzy Rodzice!

Tydzień IV. Bezpieczni na drodze

Tematy dni: 1. Jestem bezpieczny, 2. Przejście dla pieszych, 3. Znaki wokół nas, 4. Wiem, jak się zachować, 5. Nasza droga do przedszkola

Drodzy Rodzice!

Zapewnienie dziecku bezpieczeństwa to jeden z najważniejszych obowiązków jego opiekuna – zarówno rodzica, jak i nauczyciela. Czterolatek pragnie coraz większej niezależności, jest już samodzielny i marzy o odkrywaniu tajemnic świata. Dlatego tak ważne jest wpojenie dziecku konieczności przestrzegania zasad bezpieczeństwa w codziennym życiu. Pozwalając maluchowi na swobodny rozwój, musimy wyposażyć go w wiedzę dotyczącą funkcjonowania we współczesnym świecie, przypominać mu zasady ruchu drogowego i dawać dobry przykład, samemu ich przestrzegając. Pamiętajmy, aby razem z dzieckiem zawsze przekraczać jezdnię w bezpieczny sposób, zapinać je w foteliku podczas jazdy samochodem i przypinać odblaski do ubrania malucha.

W minionym tygodniu rozmawialiśmy o zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym, które bezpośrednio dotyczą przedszkolaków. Dzieci poznały zasady przekraczania jezdni po pasach oraz na przejściu z sygnalizatorem świetlnym. Podczas zabawy badawczej zrozumiały, jak ważne jest noszenie odblasków i dlaczego konieczna jest jazda w foteliku samochodowym dostosowanym do wieku. Maluchy poznały wybrane znaki drogowe, w tym te dotyczące pieszych. Podczas spacerów oglądaliśmy oznakowanie dróg i trenowaliśmy bezpieczne przekraczanie jezdni.

Skonstruowaliśmy model znaku drogowego według instrukcji obrazkowej, układaliśmy zebrę z różnych materiałów, nauczyliśmy się śpiewać piosenkę „Każdy lubi coś innego”. Przypomnieliśmy sobie kształty podstawowych figur geometrycznych. W zabawach konstrukcyjnych odwzorowaliśmy ulicę i przejścia dla pieszych. Podczas zabaw ruchowych trenowaliśmy zasady bezpiecznego poruszania się w mieście.

„Pobawmy się razem” – nasze propozycje spędzenia czasu z dzieckiem:

1. „Znaki wokół nas”. Spacery ulicami miasta i oglądanie znaków drogowych.
  2. „Przejście dla pieszych”. Zabawy ruchowe utrwalające reakcję: zielone – idź, czerwone – stój.
  3. „Nasza droga do przedszkola”. Zabawy sensoryczne: spacerowanie boso po różnych nawierzchniach, zagadki dotykowe z wykorzystaniem materiału przyrodniczego.