Styczeń – co słychać u Biedronek?

Temat tygodnia: XIX Dzień Babci i Dziadka

Drodzy Rodzice!

Z babcią i dziadkiem najlepiej, w tym tygodniu potwierdziliśmy to na 100%. Słuchając opowiadania „Prezent dla babci i dziadka” M. Krzemińskiej, przypomnieliśmy sobie, jakie rysunki można przygotować w podarunku z miłości. Dowiedzieliśmy się, dlaczego do starszych należy odnosić się z szacunkiem i co to słowo oznacza. Samodzielnie przygotowaliśmy zaproszenia na uroczystość z okazji święta babci i dziadka.

Poznane przez nas w tym tygodniu utwory, rymowany masażyk „Portet rodziny” M. Szeląg oraz wiersz „Urodziny” R. Przymusa, również były poświęcone tematowi rodziny. W zabawie logopedycznej wybraliśmy się na wycieczkę z dziadkami. Umiemy już podzielić na sylaby słowa babcia i dziadek oraz wymyślić ich zdrobnienia. Poznaliśmy także znaczenie pojęć dziecko i dorosły.

Było nam miło, gdy oglądaliśmy rodzinne zdjęcia, każdy się uśmiechał, jakby znajdował się w miejscu na nich przedstawionym. W czasie zabaw matematycznych tworzyliśmy wzory na serwetkach: układaliśmy serduszka zgodnie z poleceniem, a potem je liczyliśmy. Przeprowadziliśmy kolorowo-musujący eksperyment „Lampa dla babci i dziadka”. Uczyliśmy się układu choreograficznego oraz gry na instrumentach do piosenki „Jestem złotą rybką” (sł. U. Piotrowska, muz. M. Melnicka-Sypko). Wiersz „Życzenia” H. Fronczek dedykowaliśmy naszym ukochanym babciom i dziadkom.

Propozycje zabaw utrwalających znajomość poznanych treści:

1. „Album rodzinny”. Rodzic i dziecko wspólnie oglądają fotografie, rozmawiają o tym, kto został na nich uwieczniony, a także kiedy i przez kogo zostały zrobione. Następnie dziecko rysuje jedną z zapamiętanych osób i opowiada, kim jest, w co jest ubrana, jak wygląda.
  2. „Ulubiona piosenka”. Dziecko pyta babcię i dziadka o ich ulubioną piosenkę. Następnie słuchają jej wspólnie; dziecko może do niej zatańczyć, opowiedzieć, o czym jest, a dziadkowie wyjaśnić występujące w utworze trudne słowa. Może to być też piosenka z lat dzieciństwa śpiewana przez babcię lub dziadka (nagrajcie ją na pamiątkę i odtwarzajcie w miłych chwilach).
  3. „Masażyk dla babci”. Dziecko wykonuje babci i dziadkowi masażyk pleców. Paluszki: chodzą jak pajączki / rysują słoneczko / pada deszczyk / grabią trawę / faluje morze / łaskotki.