Czerwiec – co słychać u Biedronek?

Czerwiec – co słychać u Biedronek?

Temat tygodnia: XXXV. Święto Rodziny

Jesteście najważniejsi, bez was nie byłoby dzieci, przyszłości i historii, dlatego z wielką przyjemnością tematem tego tygodnia uczyniliśmy rodzinę i jej członków. W poniedziałek słuchaliśmy utworu M. Krzemińskiej „Piknik rodzinny”, który opowiadał o wspólnym spędzaniu czasu i o tym, dlaczego warto upamiętniać miłe chwile na fotografiach.

Rozmawialiśmy o uczuciach pojawiających się między ludźmi oraz emocjach towarzyszących nam w trudnych sytuacjach. Znaleźliśmy na nie metodę: wyrzucanie ich z siebie za pomocą balonika. Wiersz „Tatuś” E. Waśniowskiej opowiadał o tym, co potrafi zrobić tata. Uczyliśmy się, kto jest kim w rodzinie (np. mama mamy to babcia), a w czasie zabawy „Telefon do bliskiej osoby” naszym zadaniem było powiedzenie czegoś miłego.

Przeprowadzaliśmy też eksperyment – tworzyliśmy kolorowy deszcz; ileż było radości, gdy z „chmury” padały czerwone i niebieskie krople. Jak zmienia się świat wokół, słuchaliśmy w piosence „Święto Rodziny” (sł. A. Frączek, muz. R. Dziekański). W przepięknych „Listach” D. Wawiłow mama i tata pisali do siebie bardzo miłe słowa, ale my rozwikłaliśmy tajemnicę, że rodzice pisali te listy w imieniu swoich dzieci. Na zajęciach matematycznych kupowaliśmy krawaty – ich ilość zakodowana była w cyfrach i kolorach – podołaliśmy temu zadaniu, ponieważ to nie pierwsza nasza logiczna zabawa. Wiemy już, że liczyć na siebie to znaczy pomagać sobie wzajemnie – po to właśnie jest rodzina.

Propozycje zabaw utrwalających znajomość poznanych treści:

  1. „Wspólne gotowanie”. Przygotowanie chleba to prosta sprawa: tata zrobi zakupy, mama z dziećmi wymiesza składniki i wstawi ciasto do piekarnika. Trzeba poczekać, aż chleb się upiecze, aby wspólnie zjeść go na kolację. Przepisu na swój ulubiony chleb poszukacie w Internecie, bo każda rodzina jest wyjątkowa i każda lubi inny: razowy, pszenny, bezglutenowy, z ziarnami, oliwkami. Smacznego!
  2. „Nasza rodzina ma nowe imiona”. Spiszcie na kartce imiona członków rodziny z oznaczeniem kim są, np. babcia Jadzia. Zastanówcie się, co dana osoba lubi robić najbardziej, np. tulić. Wymyślcie jej nowe imię, np. babcia Jadzia – Tulinka. Niech dziecko narysuje tę osobę, a rodzic podpisze portret nowym imieniem. Podarujcie portret w prezencie tej osobie.
  3. „Nasza rodzina – zabawa na popołudnie”. Na karteczkach wpisujemy imiona członków rodziny, składamy je i mieszamy. Każdy uczestnik zabawy wyciąga jedną karteczkę, zadanie polega na ulepieniu wylosowanej osoby z plasteliny. Prace ustawiamy na kartoniku w kształcie serca, blisko siebie. Pamiątka gotowa.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status