Temat tygodnia: XXXV. Święto Rodziny
Jesteście najważniejsi, bez was nie byłoby dzieci, przyszłości i historii, dlatego z wielką przyjemnością tematem tego tygodnia uczyniliśmy rodzinę i jej członków. W poniedziałek słuchaliśmy utworu M. Krzemińskiej „Piknik rodzinny”, który opowiadał o wspólnym spędzaniu czasu i o tym, dlaczego warto upamiętniać miłe chwile na fotografiach.
Rozmawialiśmy o uczuciach pojawiających się między ludźmi oraz emocjach towarzyszących nam w trudnych sytuacjach. Znaleźliśmy na nie metodę: wyrzucanie ich z siebie za pomocą balonika. Wiersz „Tatuś” E. Waśniowskiej opowiadał o tym, co potrafi zrobić tata. Uczyliśmy się, kto jest kim w rodzinie (np. mama mamy to babcia), a w czasie zabawy „Telefon do bliskiej osoby” naszym zadaniem było powiedzenie czegoś miłego.
Przeprowadzaliśmy też eksperyment – tworzyliśmy kolorowy deszcz; ileż było radości, gdy z „chmury” padały czerwone i niebieskie krople. Jak zmienia się świat wokół, słuchaliśmy w piosence „Święto Rodziny” (sł. A. Frączek, muz. R. Dziekański). W przepięknych „Listach” D. Wawiłow mama i tata pisali do siebie bardzo miłe słowa, ale my rozwikłaliśmy tajemnicę, że rodzice pisali te listy w imieniu swoich dzieci. Na zajęciach matematycznych kupowaliśmy krawaty – ich ilość zakodowana była w cyfrach i kolorach – podołaliśmy temu zadaniu, ponieważ to nie pierwsza nasza logiczna zabawa. Wiemy już, że liczyć na siebie to znaczy pomagać sobie wzajemnie – po to właśnie jest rodzina.
Propozycje zabaw utrwalających znajomość poznanych treści:
- „Wspólne gotowanie”. Przygotowanie chleba to prosta sprawa: tata zrobi zakupy, mama z dziećmi wymiesza składniki i wstawi ciasto do piekarnika. Trzeba poczekać, aż chleb się upiecze, aby wspólnie zjeść go na kolację. Przepisu na swój ulubiony chleb poszukacie w Internecie, bo każda rodzina jest wyjątkowa i każda lubi inny: razowy, pszenny, bezglutenowy, z ziarnami, oliwkami. Smacznego!
- „Nasza rodzina ma nowe imiona”. Spiszcie na kartce imiona członków rodziny z oznaczeniem kim są, np. babcia Jadzia. Zastanówcie się, co dana osoba lubi robić najbardziej, np. tulić. Wymyślcie jej nowe imię, np. babcia Jadzia – Tulinka. Niech dziecko narysuje tę osobę, a rodzic podpisze portret nowym imieniem. Podarujcie portret w prezencie tej osobie.
- „Nasza rodzina – zabawa na popołudnie”. Na karteczkach wpisujemy imiona członków rodziny, składamy je i mieszamy. Każdy uczestnik zabawy wyciąga jedną karteczkę, zadanie polega na ulepieniu wylosowanej osoby z plasteliny. Prace ustawiamy na kartoniku w kształcie serca, blisko siebie. Pamiątka gotowa.
