Styczeń – co słychać u Biedronek?

Styczeń – co słychać u Biedronek?

Temat tygodnia: XIX Dzień Babci i Dziadka

Drodzy Rodzice!

Z babcią i dziadkiem najlepiej, w tym tygodniu potwierdziliśmy to na 100%. Słuchając opowiadania „Prezent dla babci i dziadka” M. Krzemińskiej, przypomnieliśmy sobie, jakie rysunki można przygotować w podarunku z miłości. Dowiedzieliśmy się, dlaczego do starszych należy odnosić się z szacunkiem i co to słowo oznacza. Samodzielnie przygotowaliśmy zaproszenia na uroczystość z okazji święta babci i dziadka.

Poznane przez nas w tym tygodniu utwory, rymowany masażyk „Portet rodziny” M. Szeląg oraz wiersz „Urodziny” R. Przymusa, również były poświęcone tematowi rodziny. W zabawie logopedycznej wybraliśmy się na wycieczkę z dziadkami. Umiemy już podzielić na sylaby słowa babcia i dziadek oraz wymyślić ich zdrobnienia. Poznaliśmy także znaczenie pojęć dziecko i dorosły.

Było nam miło, gdy oglądaliśmy rodzinne zdjęcia, każdy się uśmiechał, jakby znajdował się w miejscu na nich przedstawionym. W czasie zabaw matematycznych tworzyliśmy wzory na serwetkach: układaliśmy serduszka zgodnie z poleceniem, a potem je liczyliśmy. Przeprowadziliśmy kolorowo-musujący eksperyment „Lampa dla babci i dziadka”. Uczyliśmy się układu choreograficznego oraz gry na instrumentach do piosenki „Jestem złotą rybką” (sł. U. Piotrowska, muz. M. Melnicka-Sypko). Wiersz „Życzenia” H. Fronczek dedykowaliśmy naszym ukochanym babciom i dziadkom.

Propozycje zabaw utrwalających znajomość poznanych treści:

  1. „Album rodzinny”. Rodzic i dziecko wspólnie oglądają fotografie, rozmawiają o tym, kto został na nich uwieczniony, a także kiedy i przez kogo zostały zrobione. Następnie dziecko rysuje jedną z zapamiętanych osób i opowiada, kim jest, w co jest ubrana, jak wygląda.
  2. „Ulubiona piosenka”. Dziecko pyta babcię i dziadka o ich ulubioną piosenkę. Następnie słuchają jej wspólnie; dziecko może do niej zatańczyć, opowiedzieć, o czym jest, a dziadkowie wyjaśnić występujące w utworze trudne słowa. Może to być też piosenka z lat dzieciństwa śpiewana przez babcię lub dziadka (nagrajcie ją na pamiątkę i odtwarzajcie w miłych chwilach).
  3. „Masażyk dla babci”. Dziecko wykonuje babci i dziadkowi masażyk pleców. Paluszki: chodzą jak pajączki / rysują słoneczko / pada deszczyk / grabią trawę / faluje morze / łaskotki.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status