Five o’clock tea

W ramach Ogólnopolskiego Projektu „Europa bez granic” poznajemy w tym miesiącu Wielką Brytanię.  Z tej okazji przedszkolaki spotkały się wspólnie na five o’clock tea.  Tradycja picia popołudniowej herbaty narodziła się na początku XIX wieku i zawdzięczamy ją Annie Russell, księżnej Bedford.

W tamtych czasach w  jadano tylko trzy posiłki, więc przed kolacją księżna często miała ochotę na przekąskę. Nakazała więc służbie podawać  około godziny  piątej po południu herbatę i drobne przekąski.  Gdy sekret księżnej wyszedł na jaw, wbrew jej obawom nikt się z niej nie śmiał. Przyjaciółki potraktowały tę niewinną słabostkę jako pretekst do miłych i nieco  nieformalnych  spotkań towarzyskich!

Oczywiście z biegiem czasu zwyczaj pijania popołudniowej herbatki zdemokratyzował się i dziś five o’clock jest narodową angielską tradycją.