Grudzień – co słychać u Motylków?

Grudzień – co słychać u Motylków?

Temat tygodnia: Świąteczne pocztówki.

Drodzy Rodzice,

w pierwszym tygodniu grudnia dużo uwagi poświęciliśmy mikołajkom i zbliżającym się świętom Bożego Narodzenia. Uczyliśmy się, jakie elementy muszą się znaleźć na kopercie, zanim wyślemy list (znaczek pocztowy, adres nadawcy, adres odbiorcy). Opisywaliśmy kartki świąteczne. Dowiedzieliśmy się, jak wygląda praca na poczcie, jaką drogę musi przejść list, by trafić do adresata, i co robią listonosz, kasjer oraznaczelnik. Rozmawialiśmy o tym, jak dawniej ludzie komunikowali się na odległość, a jak robią to dziś, jak można bezpiecznie korzystać z internetu. Poznaliśmy podstawowe części komputera: procesor, monitor, myszkę, klawiaturę.

W otoczeniu i na ilustracjach wyszukiwaliśmy przedmioty, których nazwy rozpoczynają się głoską k. Wskazywaliśmy pierwsze i ostatnie głoski w wyrazach.

W swoich wypowiedziach używaliśmy określeń porządkujących kolejność zdarzeń: najpierw, na początku, później, na koniec, na zakończenie.

Podczas zabaw matematycznych określaliśmy liczebność zbiorów i wskazywaliśmy, w których zbiorach jest tyle samo, mniej lub więcej elementów.

Uczestniczyliśmy w zabawach rytmicznych i muzycznych z przyborami (szarfami, obręczami, woreczkami gimnastycznymi itd.) lub bez nich.

Dobre pomysły dla mądrych rodziców, czyli jak spędzać czas z dzieckiem:

  • Rozmowy o zaletach i zagrożeniach płynących z korzystania z internetu.
  • Przygotowanie pocztówki i wysłanie do bliskiej osoby.
  • Inicjowanie rozmów z dziadkami oraz innymi starszymi członkami rodziny o tym, jak dawniej komunikowali się, nie mając telefonów i komputerów.
  • Zabawy w przeliczanie i porównywanie zbiorów z zadawaniem pytań:ile jest…?, których rzeczy jest więcej / mniej?, o ile więcej / mniej? itp.
  • Zabawy w rysowanie dwu-, trzyelementowych rytmów z kolorowych kółek, kwadratów i kresek.
  • Zabawy we wskazywanie głosek występujących na początku lub na końcu wyrazów.
  • Czytanie opowiadań i wierszy, wspólne śpiewanie piosenek i recytowanie rymowanek.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status