Doświadczenia z użyciem kapusty

Doświadczenia z użyciem kapusty

W ramach innowacji „Przedszkolaki znają patenty, by rozwijać swoje talenty” wykonaliśmy kolejne doświadczenie. Tym razem omawialiśmy budowę rośliny i zastanawialiśmy się czy (i jak) rośliny piją wodę. Do wykonania tego doświadczenia potrzebna nam była kapusta pekińska. To doświadczenie świetnie  pokazało jak roślina „pije” wodę – na niektórych liściach było widać ścieżki, po których kolorowa woda rozchodziła się w liściu.

A skoro byliśmy już w temacie kapusty, to spróbowaliśmy również innego doświadczenia.  Z wywarem z czerwonej kapusty przeprowadziliśmy bardzo proste i  efektowne doświadczenia chemiczne charakteryzujące się zmianą barwy z wykorzystaniem substancji codziennego użytku takich jak ocet czy sok z cytryny.  Wywar z czerwonej kapusty zachowuje się jak wskaźnik chemiczny, to znaczy, że w zależności od środowiska, w jakim się znajduje, przyjmuje charakterystyczne dla siebie zabarwienie. W środowisku kwaśnym (pH<7) przyjmuje zabarwienie czerwone, w środowisku obojętnym niebiesko-fioletowe, a w środowisku zasadowym (pH>7) zielone.

Przedszkolaki były zachwycone, a my zachęcamy do powtórzenia doświadczeń w domu!

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status